Z ostatniej chwili:
">
 

Juniorski start

Autor: Biuro Prasowe PLFA Opublikowano dnia: 29 sie 2013 | Komentarze: 0

Już w niedzielę 1 września na boiska ligowe wbiegną zawodnicy w wieku 14-17 lat. Każda z drużyn rozegra po dwa mecze w każdym z dwóch turniejów eliminacyjnych. Ukoronowaniem sezonu będzie Turniej Finałowy, który odbędzie się w dniach 28-29 września w Bielawie. Rozgrywki będą toczone w formule ośmioosobowej.

W tegorocznym, pełnowymiarowym juniorskim debiucie ligowym wystąpi 15 drużyn - o dwie mniej niż wynikało z ustaleń poczynionych na spotkaniu organizacyjnym, które odbyło się 1 grudnia w stolicy. Do zmagań nie stanie drużyna juniorów Seahawks Gdynia. Kilku z zawodników młodych Jastrzębi uzupełniło skład juniorski Olsztyn Lakers. Do połączenia doszło na Śląsku. Kluby AZS Silesia Rebels i Sparta Rangers Zabrze uformowały wspólną drużynę, która wystąpi pod nazwą Rebel Rangers. Oznacza to, że oryginalnie czterozespołowe grupy E i D stopniały do drużyn trzech. W efekcie w każdej z pięciu grup rywalizować będą po trzy zespoły.

Stawką rywalizacji grupowej jest awans do dwudniowego turnieju finałowego. Automatyczną promocję otrzyma pięciu zwycięzców grup oraz trzy najlepsze zespoły z drugich miejsc. Turniej Finałowy PLFA J będzie pierwszym w historii futbolu amerykańskiego w Polsce, w którym wystąpi aż 8 zespołów.

Uruchomienie rozgrywek juniorskich skatalizował grant sprzętowy Międzynarodowej Federacji Futbolu Amerykańskiego (IFAF). Umożliwił on rozdystrybuowanie wśród polskich drużyn 400 kompletów sprzętu juniorskiego. Wszystkie 15 klubów, które aplikowały o ekwipunek zostało beneficjentami programu.

W rozgrywkach PLFA J reprezentowanych będzie 13 miast: Będzin, Bielawa, Bydgoszcz, Katowice, Kraków, Olsztyn, Poznań, Szczecin, Toruń, Tychy, Warszawa, Wrocław i Zabrze.

Za faworytów rozgrywek należy uznawać zespoły, które 2 września zeszłego roku rywalizowały juniorsko w Bielawie. Wtedy najmocniejszym zespołem byli Warsaw Eagles Junior, którzy pokonali w finale Bielawa Owls 8:6. Wcześniej w młode Orły wygrały z AZS Silesia Rebels 20:8. Sowy w półfinale stoczyły twardy bój z Tychy Falcons triumfując ostatecznie 26:20.

Wedle wielu obserwatorów rozpoczynające się w niedzielę zmagania mogą zdominować Owls. Co ciekawe Bielawa jest zdecydowanie najmniejszym miastem wśród 13 reprezentowanych w PLFA J. Żyje w niej około 31 tysięcy osób. Drugie najmniej liczne miasto w lidze juniorskiej - Będzin - zamieszkuje dwa razy więcej osób. Stolicę Polski ponad 50 razy więcej.

 

Grupa A
Kraków Kings, Warsaw Eagles, Warsaw Spartans
1. turniej: niedziela 1 września, 11:00, KS Zieleńczanka, ul. Do Ciegielni, Zielonki

Grupa A jest jedną z trzech wśród PLFA J, w których dojdzie do starć derbowych. Zaprawieni w zeszłorocznych bojach juniorzy Eagles zdają się być faworytami stawki. Spartanie także solidnie przygotowali się do rozgrywek. Gros ich składu stanowią szesnastolatkowie. Czarnym koniem mogą być jednak krakowianie. Pięciu zawodników Kings ma spore doświadczenia. Kilka lat pod okiem Łukasza Pająka trenowało futbol flagowy. - Część naszych juniorów zagrała już w składzie B w PLFA 8. Co ciekawe, Marcin Masłoń był naszym najlepszym, najbardziej wszechstronnym zawodnikiem podczas turnieju w Przemyślu. Przed sezonem niestety nie udało nam się rozegrać sparingów, ale jestem dobrej myśli. Warszawa ma zawsze dobre, mocne drużyny. Nie mamy jednak kompleksów. Wiele wskazuje na to, że wszystkie mecze mogą wyrównane - komentuje Piotr Jarocki, trener juniorów Kraków Kings.


Grupa B
Gryfici Szczecin, Kozły Poznań, Patrioci Poznań
1. turniej: niedziela 1 września, 11:00, Młodzieżowy Ośrodek Sportowy, ul. Gdańska 1, Poznań

Bardzo ciekawie zapowiada się rywalizacja w grupie, w której wystąpią zespoły z Poznania i Szczecina. Gryfici, drużyna juniorska drugoligowych Cougars Szczecin, rozpoczęli swoją przygodę z futbolem jako zespół „flagówki”. Teraz przystąpią do gry kontaktowej w formacie ośmioosobowym jako jedyna drużyna ze swojego województwa. Patrioci Poznań są unikatowym projektem na polskim firmamencie futbolowym. Klub został utworzony od podstaw - od drużyny juniorskiej. - Rekrutację rozpoczęliśmy w październiku 2012 roku. Później okazało się, że są chętni na grę w sekcji seniorskiej więc ją utworzyliśmy a zespół zgłosiliśmy do PLFA 8. W ramach przygotowań do zmagań juniorskich rozegraliśmy jeden sparing. 29 czerwca przegraliśmy z Bielawa Owls. W PLFA J mamy dziwną grupę. Nie wiemy czego spodziewać się po przeciwnikach - komentuje Karol Siliwoniuk, menadżer Patriotów Poznań.

Grupa C
Bielawa Owls, Giants Wrocław, Devils Wrocław
1. turniej: niedziela 1 września, 11:00, KS Bielawianka, ul. Sportowa 10, Bielawa

W pierwszym turnieju, na własnym terenie, w ramach Grupy C Sowy zmierzą się z nowo utworzonymi drużynami juniorskimi tuzów topligowych Devils i Giants. - W nieoficjalnych sparingach przedsezonowych wygraliśmy z Archers, Spartans i Patriotami. Na pewno naszą przewagą jest to, że mamy zawodników, którzy grają od dwóch lat. Zdaję sobie sprawę, że bardzo dobrze przygotowani są Devils, którzy mają do tego szeroki skład. Do ligi przygotowują się od listopada zeszłego roku. Zapowiada się bardzo ciekawa rywalizacja. Naszym celem minimum jest oczywiście zagranie w Turnieju Finałowym na naszym terenie - komentuje Przemysław Klinger, prezes Bielawa Owls.

Grupa D
Rebel Rangers, Tychy Falcons, Zagłębie Steelers Interpromex
1. turniej: niedziela 1 września, 11:00, OSiR Będzin, ul. Sportowa 4, Będzin

Zespoły Grupy D mają największy bagaż doświadczeń z zeszłorocznego turnieju w Bielawie. Ponownie dojdzie do rywalizacji o prymat w województwie śląskim, ale tym razem Rebels będą zasileni przez zawodników Sparta Rangers Zabrze. - Przed sezonem nie rozegraliśmy sparingów. Przygotowania zostały zaburzone przez okres wakacyjny. Postaramy się jednak zaprezentować jak najlepiej. Wydaje się, że naszym najmocniejszym grupowym rywalem będzie zespół Tychy Falcons, który ma spore doświadczenie. Spodziewam się, że w meczach zawodnicy będą zdobywać wiele punktów. Przepisy „ósemek” faworyzują atak - mówi Jakub Samel, trener Rebel Rangers. Najmniej doświadczonym drużyną w grupie są Hutnicy. Już w pierwszym turnieju Steelers zagrają przed własną publicznością. Chęć dobrego zaprezentowania się przed swoimi kibicami ba pewno będzie dodatkowym bodźcem dla gospodarzy.


Grupa E
Angels Toruń, Bydgoszcz Archers, Olsztyn Lakers
1. turniej: niedziela 1 września, 11:00, Stadion TKKF, ul. Słowiańska 7, Bydgoszcz

W Grupie E dojdzie do swego rodzaju bratobójczej rywalizacji między Archers i Angels. Zespoły te w bieżącym sezonie do rozgrywek PLFA 8 wystawiły wspólną drużynę, która funkcjonuje pod nazwą Metropolitans. Na korzyść Aniołów przemawia to, że kilku juniorów tej drużyny jesienią zeszłego sezonu wzmocniło skład młodzieżowy Eagles na turniej w Bielawie. Faworytem grupy może być jednak zespół Jeziorowców. Drużyna ta rozpoczęła przygotowania ponad rok temu - W marcu zeszłego roku zorganizowaliśmy w Gietrzwałdzie camp poświęcony futbolowi flagowemu. Od tego czasu trenujemy dwa razy w tygodniu. Jak tylko dostaliśmy sprzęt od PLFA przestawiliśmy się na treningi kontaktowe. W dniach 5-9 sierpnia w Iławie zorganizowaliśmy zgrupowanie. Ukoronowaniem był sparing z Warsaw Eagles, który nieznacznie przegraliśmy - 8:16. Moim podopieczni są żądni gry - komentuje Rafał Zapadka, trener juniorów Olsztyn Lakers.


Zestawienie grup PLFA J 2013:

Grupa A PLFA J:
1)      Kraków Kings
2)      Warsaw Eagles Junior
3)      Warsaw Spartans

Grupa B PLFA J:
1)      Gryfici Szczecin
2)      Kozły Poznań
3)      Poznań Patriots

Grupa C PLFA J:
1)      Bielawa Owls
2)      Devils Wrocław
3)      Giants Wrocław

Grupa D PLFA J:
1)      Rebel Rangers
2)      Tychy Falcons
3)      Zagłębie Steelers Interpromex

Grupa E PLFA J:
1)      Angels Toruń
2)      Bydgoszcz Archers
3)      Olsztyn Lakers

 

Biuro Prasowe PLFA
biuroprasowe@plfa.pl

Sonda

Która drużyna zajmie ostatnie miejsce premiowane awansem do play-offs?